General Information

Institutional Information: Vocational School Of Veterinary Medicine, Department Of Plant And Animal Production, Horse Breeding And Trainer Training Pr.
Research Areas: Health Sciences, Veterinary Sciences, Veterinary Physiology, Natural Sciences

Metrics

Publication

53

Citation (WoS)

21

H-Index (WoS)

3

Citation (Scopus)

27

H-Index (Scopus)

3

Project

7

Open Access

3
UN Sustainable Development Goals

Biography

Doç.Dr. Berjan Demirtaş, lise eğitimini İSTEK Vakfı Belde Lisesinde burslu olarak tamamladı.
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden ikincilikle mezun oldu. Bir süre İ.Ü. Veteriner Fakültesi Fizyoloji A.B.D.’da araştırma görevlisi olarak bulundu.

1997 yılında  YÖK'ten kazandığı bursla İngiltere’ye giderek Londra Üniversitesi ‘Royal Veterinary College’ da' bilimsel çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü  Fizyoloji (Veteriner) A.B.D.’da tamamladı. Doçent ünvanını 2018 yılında Sağlık Bilimleri Temel  alanı   Veterinerlik Fizyoloji  Bilim alanından elde etti.

2007 yılında İ.Ü. Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu, Atçılık ve Antrenörlüğüprogramında öğretim görevlisi atanmış olup halen  İ.Ü.-Cerrahpaşa bünyesinde aynı okulda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.  Meslek hayatında başta program başkanlığı ve yönetim kurulu  üyeliği olmak üzere birçok idari görevlerde bulunmuştur, Program başkanlığı sırasında  eğitimde yapılanma sürecinde aktif olarak çalışarak  dünyada yükseköğretim seviyesinde meslek yüksekokullarındaki  eğitim sistemlerini inceleyerek bu konuda bilimsel çalışmalarda bulunmuş, atçılık ve antrenörlüğü  programın yeniden yapılanmasında çalışmıştır. 

 Başlıca; At Anatomisi ve Fizyolojisi, At Egzersiz Fizyolojisi,  At Antrenman Bilimi, At Beslenmesi ile ilgili uzmanlık dersleri vermektedir.

At Egzersiz Fizyolojisi ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmakta atın antrenmanının tıpkı insan sporcuları gibi bilimsel yaklaşımla  ele alınması üzerine çalışmaktadır. Birçok uluslararası ve ulusal konferanslarda bildiriler sunan Berjan Demirtaş’ın uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanan  birçok makaleleri ve kitap bölüm yazarlıkları bulunmaktadır. 

Davetli konuşmacı olarak  birçok uluslararası  ve ulusal katılımlı kongrelere  at egzersiz fizyolojisi alanında davet edilmiş ve bu konuda sunumlar yapmıştır. Nobel Kitabevi tarafından basılan Spor Atları adlı kitapta atlarda egzersizde  termoregülasyonunu anlatan bölüm yazarlığı bulunmaktadır. At Dünyası adlı popüler dergide atın egzersiz fizyolojisi  alanıyla ile ilgili derleme tarzında birçok  yazıları bulunmaktadır. 

Stephan M. Radke'nin yazdığı At Terbiyesi 'Dresaj' kitabının editörlüğünü yapmıştır.

 

 

 

 

Contact

Email
berjan@iuc.edu.tr
Web Page
https://avesis.iuc.edu.tr/berjan
Office Phone
+90 212 473 7070 Extension: 17272
Address
İ.Ü.-Cerrahpaşa, Veterinerlik Meslek Yüksekokulu, 34320, Avcılar-İstanbul