MUŞ İLİ, KORKUT İLÇESİ, GÜVEN KÖYÜ’NDE SELÇUKLU MEZARLIĞI VE MEZAR TAŞLARININ KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI


Yüksel F. A.

in: TURKMES 2019, Celil ARSLAN,Hakan YILDIZ, Editor, Kimlik Yayınları, Kayseri, pp.259-278, 2020

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2020
  • Publisher: Kimlik Yayınları
  • City: Kayseri
  • Page Numbers: pp.259-278
  • Editors: Celil ARSLAN,Hakan YILDIZ, Editor

Abstract

Muş İli, Korkut İlçesi, Güven (Hasik) Köyü 38.803970 enlem ve 41.743435 boylamda yer almaktadır. Güven Köyü Muş merkeze, kuş uçuşu, 24 km uzaklıktadır. Güven Köyü Mezarlığı K47a20c3c pafta, 106 ada, 15 no’lu parselde bulunmaktadır. Güven Köyü Mezarlığında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarından olan Selçuklu Mezar ve Mezar Taşları bulunmaktadır.

Güven Köyü Mezarlığı’nda, kısman veya tamamen toprak altında kalmış, şahideli ve taş sandukalı mezarlar bulunmaktadır. Anıt-Mezarlık Korunma Alanı olarak tescillenmiş mezarlıkta şahidelerin bir kısmı dikili bir çoğu devrilmiş ve yan yatmıştır. Mezarlık alanında yaklaşık 30 çift şahide bulunmaktadır. Bu şahideli mezar taşları ve sandukaları volkanik içerikli (aglomera, tüf, bazalt, igninbirit v.b) taşlardan yapılmıştır. Mezarlıkta Dağınık halde bulunan, beyaz renkli ve üzeri kısmen ve tamamen silinmiş, kırık ve aşınmış Arap Harfleri ile yazılı bazı mezar taşları da bulunmaktadır. Yazısı okunabilen kırık ve kısmen silik şahideye ait mezarın 13. yüzyıla (Cemazi-yülevvel 690; M 1291) ait olduğu belirlenmiştir. Koyu renkli ayakta duran şahidelerin tepeleri üçgen, düz, kısmen kırılmış ve aşınmıştır. Bu şahidelerin birkaçının tepelerinde dişli bordürlerin olduğu görülmüştür.

Tarihi öneme sahip taş sandukalı ve şahideli mezarlar, Muş yöre-sinde, kadim medeniyetimizin izlerini taşımaktadır. Bu mezarlıkların ilgili kurumlar tarafından korunup gözetilmesi takdirle karşılanmaktadır. Ecdadımızın yadigârı olan tarihi mezarlıklarımızın korunarak envanterlerinin tutulması, tarih sahasında yapılacak çalışmalara yön gösterici nitelikte olacaktır.

Anıt-Mezarlık Korunma Alanı olarak tescillenmiş Güven Köyü Mezarlığı’nda tahribatsız (NDT) yeraltı jeofizik görüntüleme yöntemleri kullanılarak, toprak altında kalmış, mezarların iki ve üç boyutlu görüntülenmesi yapılarak rölöve ve restorasyonları projelendirilmelidir. mezarları içeren alan tir. Önümüzdeki yıllarda yer altındaki ve yerüstündeki mezarları ve mezar taşlarının restorasyonunu projelendirilmelidir.