General Information

Institutional Information: Faculty Of Engineering, Department Of Mining Engineering, Department Of Ore Processing
Research Areas: Mining Engineering and Technology, Ore-Dressing, Benefication by Gravity, Dense-Medium, Magnetic and Electrostatic, Flotation and Flocculation, Dewatering, Coal Preparation, Aglomeration, Process and Plant Design, Chemical-Biological Winning Techniques and Mineral Processing, Engineering and Technology

Names in Publications: Hacifazlioglu Hasan

Metrics

Publication

98

Citation (WoS)

114

H-Index (WoS)

6

Citation (Scopus)

140

H-Index (Scopus)

7

Project

16

Intellectual Property

3

Thesis Advisory

4

Open Access

2
UN Sustainable Development Goals

Biography

Maden Yüksek Mühendisi Prof.Dr.Hasan HACIFAZLIOĞLU

-İTÜ Maden Fakültesini 2002 yılında 3'üncülükle bitirdi. BEU Fen Bilimleri Enstitüsünde 2006 yılında Yüksek Lisansını (Yüksek Mühendis), 2009 yılında da Doktorasını (Dr) tamamladı. Bu süre zarfında önce Metek Madencilik Şirketinde Proje Müdürü olarak, ardından Karbomet Madencilik Şirketine geçerek Maden Tesis Müdürü olarak görev yaptı. Bu esnada mühendisliğin temellerini sahada öğrendi. 

-2010 yılında Yardımcı Doçent, 2015 yılında Doçent, 2021'de Profesör olmuştur. Halen İÜ-Cerrahpaşa'da çeşitli dersler veren Hacıfazlıoğlu’nun alanıyla ilgili 3 patenti, 150'nin üzerinde ulusal ve uluslararası yayını, çeşitli dergilerde atıfları, hakemlikleri, TÜBİTAK Projesi ve çok sayıda ödülü bulunmaktadır. 

-Maden Yüksek Mühendisi Hasan Hacıfazlıoğlu'nun bilimsel yayınlarının hemen hemen tümü uygulamaya yöneliktir. Yayınlarında tesisler için yeni makineler tasarlamış, yeni prosesler sunmuş ya da mevcut tesislerin verimliliğini arttırmıştır. Uygulamaya yönelik çalışan ender bilim insanlarından ve mucitlerden biridir. Bu yüzden Türkiye'nin en prestijli proje yarışması olan “Mehmet Kemal Dedeman Proje Yarışması” nda Birincilik ödülü almıştır. Ayrıca,  TÜBİTAK ve İstanbul Üniversitesi ile Maden Mühendisleri Odası tarafından verilmiş olan  çok sayıda ödülü vardır. %100 Türk sermayesi ile geliştirmiş olduğu  cevher ve kömür yıkama makineleri halen pek çok maden işletmesinde  başarı ile kullanılmaktadır.

-Kömür yıkamada devrim niteliğinde olan ÇMS, Siklojet, ÇTA ve kuru kömür temizleme cihazı FGX gibi cihazların Türkiye'deki ilk uygulayıcısıdır.  Düşük verimle çalışan mevcut Cevher ve Kömür Hazırlama tesislerinin verimliliğinin arttırılmasıyla ilgili pek çok uygulaması mevcuttur. Son çalışmalarında; derin mühendislik tecrübesi ve teorik bilgisi ile sorunlu tesislerin yüksek performansla çalışması için çözüm ve öneriler üretmektedir. 

Contact

Email
hasanh@iuc.edu.tr
Other Email
hasanhacifazlioglu@yahoo.com
Web Page
https://avesis.iuc.edu.tr/hasanh
Office
Maden Mühendisliği Bölümü
Address
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Muhendislik Fakültesi, Maden Mühendisliği,Avcılar-İstanbul