Periodontal Treatment in Orthodontics: The Role of the Non-Surgical, Surgical and Supportive Therapy


Kasnak G. , Fıratlı H. E.

in: Türkiye Klinikleri Ortodonti-Özel Konular- Ortodonti Periodontoloji Etkileşimleri, Prof.Dr. Sönmez Fıratlı, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.7-15, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.7-15
  • Editors: Prof.Dr. Sönmez Fıratlı, Editor

Abstract

Treatment of the irregularities of the teeth is essential to meet the functional and esthetic demands of the patients. The interrelationship between periodontics and orthodontics must be considered during the orthodontic treatment due to the effect of the orthodontic tooth movement on the periodontal tissues. It is a known fact that the orthodontic forces do not harm the periodontium. However, during orthodontic treatment, several factors may cause the disruption of periodontal health such as gingivitis, periodontitis, gingival overgrowth, and gingival recession. This article aims to identify the periodontal problems and periodontal treatment options, that clinicians may encounter during the orthodontic treatment. 

Hastaların estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarının karşılanması için çapraşıklıkların tedavisi önem arz etmektedir. Diş hareketlerinin periodontal dokular üzerine olan etkileri göz önüne alındığında ortodonti periodontoloji iş birliği etkin bir ortodontik tedavi için kaçınılmazdır. Ortodontik tedavilerde uygulanan kuvvetler ile sağlanan diş hareketinin periodontal dokular üzerine direk olumsuz bir etkisi bulunmamakla birlikte ortodontik tedavi sürecinde karşılaşılabilecek çeşitli faktörler nedeniyle gingivitis, periodontitis, dişeti büyümeleri ve dişeti çekilmeleri gibi periodontal sağlığın bozulduğu durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ortodontik tedavi sürecinde ortaya çıkabilecek ve tedavinin aksamasına veya uzamasına neden olabilecek periodontal problemler ve bu problemlere yönelik klinikte uygulanabilecek periodontal tedavi yöntemlerinin ana hatları ile ele alınması bu yazının amacını oluşturmaktadır.